- پنج‌شنبه، ۱۰ خرداد ۱۴۰۳

طراحی شهری

اهداف :

هدف دوره طراحی شهری کسب دانش تخصصی و مهارت حرفه‌ای است در زمینه‌های زیر است:

- نظم دهی ساختار شهر و عناصر عمده تشکیل دهنده آن؛

- ترتیب، تنسیق و اصلاح بخش‌های تاریخی به معنی قابل استفاده کردن آنها؛

- طراحی ساختاری توسعه‌های شهری در مقیاس‌های مختلف؛

- تاکید بر طراحی مبتنی بر اصول، قواعد و معیارهای شکل دهنده شهر به صورت تدریجی در طول زمان براساس آگاهی فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، حقوقی؛

- ارتقا کیفیت محیط شهری؛

- توجه به چالش محلی ماندن و جهانی شدن؛

- قابل زیست کردن و حیات بخشی فضاهای شهری؛

- ایجاد مکان‌های با هویت مردمی؛

- توجه به ملاحظات پایداری در طراحی فضاهای شهری.

طول دوره:

کل دوره یکسال و نیم (سه نیم‌سال) است و دانشجویان موظف به گذراندن ۳۲ واحد شامل: ۴ واحد پایان نامه (یک نیم‌سال)، ۲۶ واحد درسی برای دو نیم‌سال تحصیلی به مدت یک سال درنظر گرفته می‌شود. دوره به صورت تمام وقت است، درس‌ها و کارگاه‌ها در تمام روزهای هفته تدریس می‌شود. در صورتی که مدرک دانشجویان در دوره کارشناسی از سایر رشته‌ها غیر از شهرسازی باشد. لازم است به تناسب رشته کارشناسی دروسی به عنوان دروس جبرانی با نظر دانشکده در نیم‌سال اول تحصیلی بگذرانند. حداکثر دروس جبرانی ۱۲ واحد می‌باشد.

نقش و توانایی فارغ‌التحصیلان:

مسائل و مشکلات روز افزون و متعدد سکونتگاه‌های کنونی از یک طرف و نارضایتی از عملکرد شهرسازی دهه‌های گذشته در بهبود و ارتقا کیفیت زندگی در سکونت‌‌گاه‌ها موجب رشد و رونق حرفه و رشته طراحی شهری در همه کشورهای جهان گردیده است. امروزه نیاز به تخصص طراح شهر، چه در بخش دولتی و چه خصوصی در همه جا کاملاً احساس می‌شود. برنامه آموزشی طراحی شهری در دانشگاه تهران به گونه‌ای تدوین شده است که دانش‌آموخته این رشته بتواند در شرایط و زمینه‌های مختلف و متنوعی، در کنار برنامه‌ریزان شهری، معماران، معماران منظر و سایر حرفه‌های مرتبط فعالیت کند. بازسازی و بهسازی بافت‌های فرسوده، طراحی مجموعه‌های مسکونی، محلات و شهرها، شهرهای جدید، روستاها، طراحی برای توسعه گردشگری، طراحی پیاده‌راه‌ها، طراحی شهری پایدار، طراحی سکونت‌گاه‌ها در مناطق زلزله خیز، ارائه راه‌حل‌های طراحی برای سکونت‌گاه‌های واقع در حاشیه شهرها و زیبا سازی شهری از جمله فعالیت‌هائی است که فارغ‌التحصیل کارشناسی ارشد طراحی شهری می‌تواند در آنها اشتغال پیدا کند.